کانون حقوقدانان ايران

نوامبر 6, 2009

ثبت نام کودتاچيان گمنام در ليست سياه (به مناسبت تهدید جدید فعالان خارج)

Filed under: گزارش - تحليل — Iranian Lawyers Association (Formerly Iranian Lawyers for the Green Movement) @ 6:28 ب.ظ.

Download in pdf: Mosabegheh Baraye List Siah

بنا بر اطلاعات موجود، ليست بلند بالائی از اسامی برخی سران نظامی و سياسی ايران، به همراه حجم قابل توجهی از اسناد و مدارک، توسط افراد و گروه های گوناگون تهيه شده  و به تدريج در حال ارائه شدن به مراجع ذيصلاح بين المللی و دادگاه های ملی با صلاحيت جهانی است. اين ليست نام کسانی را شامل می شود که متهم اند در طی سی سال اخير به طور مستقيم يا غير مستقيم در کلکسيونی از جنايات داخلی و بين المللی دست داشته اند. از جمله عناوين اين جنايات، می توان به موارد زير (موضوع مواد 6، 7 و 8 اساسنامه ديوان کيفری بين المللی و مواد مرتبط در مصوبه ارکان جرائم به شماره ICC-ASP/1/3 به شرح ذيل) اشاره کرد:

 • نسل کشی از طريق قتل، موضوع ماده 6 (a) ؛
 • نسل کشی از طريق صدمه جسمی و روحی شديد، موضوع ماده 6 (b)؛
 • جنايت جنگی کشتن و زخمی کردن افراد غير جنگجو، موضوع ماده 8(2)(b)(vi)؛
 • جنايت عليه بشريت از نوع قتل، موضوع ماده 7 (1) (a)؛
 • جنايت عليه بشريت از نوع پاک سازی قومی، موضوع ماده 7 (1) (b)؛
 • جنايت عليه بشريت از نوع زندانی کردن و تحميل ساير اقدامات محدود کننده آزادی، موضوع ماده 7 (1) (e)؛
 • جنايت عليه بشريت از نوع شکنجه، موضوع ماده 7 (1) (f)؛
 • جنايت عليه بشريت از نوع تجاوز، موضوع ماده 7 (1) (g)-1؛
 • جنايت عليه بشريت از نوع محاکمه به دليل عقايد، موضوع ماده 7 (1) (h)؛
 • جنايت عليه بشريت از نوع ناپديد شدگی غيراختياری، موضوع ماده 7 (1) (i)؛
 • جنايت عليه بشريت از نوع ساير رفتارهای غيرانسانی، موضوع ماده 7 (1) (k)؛

موارد اتهامی فوق* عمدتاً بر اساس اعمال سازمان يافته ای است که توسط اين افراد در اقصی نقاط ايران عليه افراد، گروه ها و سازمان های گوناگون سياسی يا مذهبی انجام شده است. اما بخشی از آن بابت اعمالی از قبيل قتل، تهديد به قتل و ساير مواردی است که اينان به ارتکاب آن در خارج از کشور متهم شده اند. جريان تروريستی ميکونوس، ترور شاپور بختيار، ترور دهها نفر از اعضاء و فعالان گروه های مخالف، عمدتاً در اروپای غربی، ترکيه و ساير کشورها،  از جمله اين موارد است.

فردی به نام آقای مسعود جزايری اخيراً، و احتمالاً به دليل ناتوانی و عجز کودتاچيان در سرکوب مردم در داخل کشور ماه های اخير و کشيده شدن موج اعتراضات مردم به شهرهای مهم کشور، چهره های فعال خارج کشور را تهديد کرد. امروز، بنا به گزارش منابع خبری از جمله سايت بی بی سی، «سرتيپ مسعود جزايری، معاون فرهنگی ستاد کل نيروهای مسلح جمهوری اسلامی با تاکيد بر شناسائی بسياری از معترضان در داخل و خارج از ايران وعده داده است که با آنها چه در داخل و چه در خارج از کشور در زمان مناسب برخورد خواهد شد. آقای جزايری همزمان با حضور معترضان به نتايج اعلام شده انتخابات در راهپيمايی روز 13 آبان در اظهاراتی که در روزنامه کيهان منتشر شد، از اعتراضات پس از انتخابات با عنوان «فتنه» و» کودتای آمريکائی- انگليسی»ياد کرد و گفت:»تاكنون طيف قابل ملاحظه ای از پياده نظام جريان فتنه شناسايی و به موقع با آنها برخورد خواهد شد.» او همچنين تهديد کرد که»جمهوری اسلامي ايران در عين سعه صدر، نمی تواند به عناصر برانداز و دنباله های كودتای نرم اجازه فتنه گری بدهد و چنانچه ناچار شود حتی خواهد توانست عقبه های برون مرزی كودتا را با چالش جدی مواجه سازد.»

ما اصولاً از بحث سياسی پرهيز داريم چرا که در تخصص ما نيست، اما نمی توانيم اين واقعيت را بيان نکنيم که کودتاچيان نمی خواهند بفهمند (يا صرف نمی کند که بفهمند) که جنبش اخير مردم ايران، قائم به فرد نيست. با زدن و از بين بردن مردم و کسانی که به زعم کودتاچيان سر نخ دست شان است، راه به جائی نمی برند چرا که نخی در کار نيست. رهبری جنبش در دست تک تک مردم است و بس. مردمی که عليرغم تنوع ديدگاه ها، حول يک محور يعنی آزادي خواهی و دمکراسی جمع شده اند.

به هر حال، تهديدهای اينچنينی مسبوق به سابقه است. اين تهديدات غيرقانونی، سازمان يافته و خشونت آميز ، نه تنها از لحاظ قوانين داخلی کشور جرم تلقی می شود بلکه با توجه به ويژگی های آن می تواند از مصاديق جرائم فراملی و نيز جرائم بين المللی شمرده شود. در ميان اسامی مندرج در ليست سياه، نام فردی به نام آقای مسعود جزايری، از سرکردگان سپاه پاسداران، به چشم نمی خورد. اما با تهديد اخير مشاراليه، ظاهراً بايد اين نام را هم در نظر داشت. به نظر می رسد نام کودتاچيان گمنامی مثل او هم در انتهای اين ليست سياه بايد اضافه شود.

حقوقدانان جنبش سبز مردم ايران

پانزدهم آبان 1388

بازگشت به صفحه اصلی وبلاگ

بازگشت به صفحه اصلی

پاورقی:

* ايران به اساسنامه رم نپيوسته است اما اغلب عناوين فوق الذکر بنا به قوانين کشورهائی که در جرائم مهم با آثار بين المللی برای خود صلاحيت جهانی قائلند و نيز برخی اسناد بين المللی مانندکنواسيون منع و مجازات جنايت نسل کشي (مصوب 1948)، اعلاميه حمايت از تمام اشخاص در برابر شکنجه و ساير رفتارها و مجازاتهاي بي رحمانه، غير انساني و تحقير آميز (مصوب 1976)، ماده مشترک شماره 3 کنوانسيون هاي 1949 ژنو و مواد 4 و13 پروتکل شماره دو ژنو (مصوب 1977)، کنوانسيون ضد شکنجه و ساير رفتارها و مجازاتهاي بي رحمانه، غير انساني و تحقير آ ميز (مصوب 1984)، و غيره با عناوينی کمابيش مشابه جرم تلقی می شوند. ضمناً شورای امنيت صلاحيت تشکيل ديوان های ويژه برای رسيدگی به اين قبيل جنايات را دارد.

2 دیدگاه »

 1. باسلام و تبریک برای شروع فعالیت سایت حقوق دانان سبز امیدوارم دیگران با الگو گرفتن از کار شما در هر حرفه و حوزه ای که هستند اقدام به کار مشابه نموده زمینه گسترش جنبش سبز را در هسته و گروه های شغلی، قومی، تخصیلی؛ محلی، دینی و غیره را بکوجود آورند. جنبش سبز اینگونه سازناندی پیدا خواهد کرد. سازناندهی که نطفه های جامعه مدنی آینده ایران را خواهد ساخت. نیابد منتظر سازماندهی هرمی بود. سازماندهی افقی و گستره هم کارساز تر است و هم ضربه پذیری آن به حداقل می رسد. من سایت شما را در حد توان پخش خواهم کرد.

  با احترام
  کیان آریان

  دیدگاه توسط kian Arian — نوامبر 12, 2009 @ 3:16 ق.ظ. | پاسخ

 2. FARDI BENAME SEYED ABOLGHASEME KAZEMI DOLABI JOZVE TARAHANE POSHTE SAHNE VA FARDIST KE BEHZADE NABAVI RA LO DADE

  دیدگاه توسط حق شناس — نوامبر 14, 2009 @ 11:01 ق.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: