کانون حقوقدانان ايران

ژانویه 31, 2010

جنايت و حمايت از جنايت!

Filed under: بيانيه های حقوقدانان جنبش سبز مردم ايران — Iranian Lawyers Association (Formerly Iranian Lawyers for the Green Movement) @ 11:12 ب.ظ.

Download in pdf:  Executions_Bahman1388

ما حقوقدانان جنبش سبز مردم ايران ضمن محکوم کردن شديد قتل دو تن از هم ميهنان مان آقايان محمد رضا علی زمانی و آرش رحمانی پور توسط دستگاه ظلم پرور قضائی ايران اعلام می کنيم:

1)    محاکمه ناعادلانه هم وطنان مان از دو جهت محکوم است: نخست اين که بنا به اطلاعات رسيده، در مراحل بازجوئی، دادرسی، صدور و اجرای احکام، به طور متعدد و مکرر ضوابط آئين دادرسی کيفری رعايت نشد و از اين جهات احکام صادره فاقد وجاهت قانونی است. کسانی که اقدام به دستگيری، بازجوئی، محاکمه و/يا اجرای حکم در مورد آزادی خواهان کرده يا حتی آن را بدواً مورد تشويق قرار داده اند، حسب مورد از باب تسبيب، تسهيل، مشارکت، معاونت يا مباشرت، قاتل محسوب می شوند و بايد در دادگاه صالح محاکمه شوند که اين کار بدون شک به دست توانای فرزندان ملت ايران انجام خواهد شد. دوم اين که اساساً هر اعدامی از ديد حقوق نوين محکوم است. وقوع هر عملی بنا به فرض که ناپسند و حتی جرم باشد، در درجه اول نمايان گر وجود اشکال در جامعه و «نظم» موجود در آن است. حال آن که در اين جا بحث از آزادی خواهی يک ملت است که سی سال در دوران خفقان استبداد سياه موجوداتی که به دوران ماقبل تاريخ تعلق دارند به سر برده اند. حرکت اين ملت در راستای احقاق حق شان است.

2)    مردم سخنان سخيف و نفرت انگيز افرادی مانند آقايان آيت الله حائری شيرازی، آيت الله جنتی و آيت الله حسنی در تشويق علنی و بی شرمانه به کشتار و حتی بی احترامی به پيکر قربانيان اين اعدام های قرون وسطائی (که خود طبق موازين بين المللی از جمله جرائم عليه بشريت محسوب می شود) را از ياد نخواهند برد. جنايتکاران بدانند که سرانجامی سخت در انتظارشان است.

3)    اعدام اين دو جوان هم وطن دو هدف اصلی دارد: اول، ايجاد جو ارعاب جهت جلوگيری از حضور سرنوشت ساز مردم در راهپيمائی بيست و دو بهمن و احتمالاً اعتصابات متعاقب آن، و دوم، برای محک زدن واکنش مردم به دور جديد آدم کشی و اعدام آزادی خواهان. اگر مردم ذره ای در اين مورد کوتاه بيايند، حکومت بی هيچ ترديد دست به اعدام های گسترده فرزندان مان خواهد زد. کوتاه آمدن مردم برابر با جری تر شدن حکومت و دستگاه قضائی است. تنها راه ايجاد امنيت برای مردم، تنگ تر کردن حلقه فشار مردمی بر روی اين رژيم سراسر ننگ و نفرت است. راهپيمائی بيست و دو بهمن در صورت حضور گسترده مردم و اعتصاب، ضربه نهائی را به دولت کودتا و سپس به تدريج به ساير نهادهای ظلم وارد خواهد کرد. از اين حرکت سرنوشت ساز غافل نشويم و با تمام توان به ميدان بيائيم. تحقير و کشتار فرزندان برومندمان به دست اراذل و اوباش و قداره بندان حکومتی بس است. استوارتر از هميشه به پا خيزيم. مبارزه با اعدام، و آزادی تمام زندانيان سياسی و عقيدتی، را تا حصول نتيجه کامل به مطالبه مداوم خود تبديل کنيم.

حقوقدانان جنبش سبز مردم ايران

يازدهم بهمن ماه 1388

بازگشت به صفحه اصلی

6 دیدگاه »

 1. ba salam va ghadrdani az talashetan dar hemayat az shahrvandane irani dar zeddiyat az jenayate zedde basharane jomhuriye eslami bayad khater neshan konam ke osoolan daadgahi kardane hichkasi dar iran dar salahiyate in hokoomat nist va koshtare mardome iran be har jorm va bahane jenayat alaihe bashariyat mahsoob mishavad. aanha mikooshand ta sarkoobe mardome bepaa khaaste ra ghanooni jelveh dahand vali bayad bedanand ke e`teraz baraye ehghaghe hoghooghe ensani – ejtemaei hoghooghi siasi .. haghe mosallame aahade mellat ast va sarane jenayatkare regime khamenei bayad dar yek dadgahe zisalahe beinolmelali mehakeme shavand.
  ba ehteram, kambiz mahmoudpour
  sokhangooye komite tavaghofe e`dame koodakan va nojavanan dar iran

  دیدگاه توسط kambiz mahmoudpour — فوریه 1, 2010 @ 11:31 ق.ظ. | پاسخ

 2. با درود
  با بردباری پیروزی نزدیک است

  دیدگاه توسط غلی ناظری — فوریه 1, 2010 @ 12:49 ب.ظ. | پاسخ

 3. ضمن سپاسگزاری از تلاش برای ایجاد عدالت در سرزمینمان ایران ، من به عنوان یک حقوقدان که خود به سبب بی عدالتی و فساد دستگاه قضائی کنونی جمهوری اسلامی مجبور به جلای وطن شده ام ، اعلام میدارم که بزرگترین عامل جنایات و ظلم ، غیر از نییات پلید به اصطلاح قضات دست نشانده و بیگانه با قضا ، محتویات ضد بشری قانون اساسی جمهوری اسلامی است که بر اساس افکار متحجرانه و یخبندان فکری تدوین گشته و به هیچ شکل قابلیت و ظرفیت انطباق با موازین انسانی و حقوق بشری ندارد و فقط دستوری است برای آپارتاید جنسی و قومی و نژادی و اعتقادی . بر این اساس ، تدوین قانونی جدید و نوین که فارغ از عوامل مارالذکر باشد ، ضروری و غیر قابل اجتناب است . قانونی پاسخگو به نیازهای امروزی بشر و منطبق با اندیشه و آرمانهای پیشرفته و بینش والای ایرانی متمدن که ضامن عدالت واقعی و متضمن شئونات انسانی گردد . قوانین آمره کنونی ، دستورالعمل فساد ، نابرابری ، ظلم ، و انهدام اندیشه پاک است . آیا در کدامین دادگاه است که متهم یا متهمین در کمال وضوح علیه خود و جان و حیثیت خود اعتراف کنند ؟؟؟ اگر چنین است ، پس چه دلیلی برای تشکیل جلسه دادرسی ودادگاه میماند ؟؟؟ و اگر متهم خود بار اثبات دعوی علیه خویش را عهده دار است ، پس چه نیازی به حضور نماینده دادستان و قضات منصوبی است ؟؟؟ و علی الاصول در چنین بیدادگاهی بایست شخص خود را به دار تحجر مدعیان عدالت بیاویزد …! . آنهائی که بدین شیوه و معصومانه قربانی جهل , ظلم , ستم و چپاول قداره بندان بیدادگاه اسلامی میگردند ، صاحبان مملکت خویش اند ، مالک اصلی ایرانند و بایستی ازهمه امکانات بلقوه و بالفعل خود برای نجاتشان بهره برد ..! ، » ملک را مالک حرام و شحنه را دزدی حلال ، این چنین حکمی تو از دیوان بلخ آورده ای » .

  دیدگاه توسط یدالله کابلی — فوریه 2, 2010 @ 1:21 ق.ظ. | پاسخ

  • با سلام

   از مطلب خوب شما همکار محترم سپاسگزاریم.

   با احترام
   حقوقدانان جنبش سبز مردم ایران

   دیدگاه توسط greenlawyers — فوریه 2, 2010 @ 3:34 ق.ظ.

 4. سلام دوست پابرهنه ام
  دلهاي ما چو پاهايمان برهنه است
  پر از چين و شکن
  و تاول شلاق و تازياته هاي جهل و ديکتاتوري.

  بر آسفالتهاي داغ
  پا برهنه مي دويم
  تا سر دار
  آزادي از آن ماست.

  دیدگاه توسط ziya — فوریه 3, 2010 @ 6:37 ب.ظ. | پاسخ

 5. خلق هر چه کند،برای هستیش میسازد

  گر بوسه به مرگ زند،برای زندگی میبازد

  ناموس همه جهان چنین بنوشتند

  هر کس که ز خود گذشت، بر او خدا مینازد.

  دیدگاه توسط ziya — فوریه 3, 2010 @ 6:40 ب.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: