کانون حقوقدانان ايران

اکتبر 27, 2011

به قوه تشخيص مردم ايران اهانت نکنيد!‏

Filed under: بيانيه های حقوقدانان جنبش سبز مردم ايران — Iranian Lawyers Association (Formerly Iranian Lawyers for the Green Movement) @ 11:39 ب.ظ.
Tags:

 سرکار خانم هيلاری کلينتون

وزير محترم امور خارجه ايالات متحده آمريکا

 اظهارات شما در مصاحبه های اخیرتان با سرويس های فارسی برخی رسانه های گروهی از جمله تلويزيون بدنام بی بی سی فارسی که در ميان مردم به آيت الله بی بی سی مشهور است، موجب خشم و ناراحتی بسياری از مردم آزاديخواه ايران شده است. با کمال احترام، مطمئنيم که مستحضريد:

 1)      استقلال عمل برخی چهره های شاخص يکی از طيف های مهم جنبش سبز، و عدم اتکاء آنان به ابزارهای فراملی از جمله ساير دولت ها در مبارزات پس از انتخابات متقلبانه سال 1388 (2009 ميلادی)، آثاری مثبت به همراه داشته است که از جمله آن می توان به ريزش شديد نيروهای طرفدار استبداد حاکم و تنها ماندن دستگاه ديکتاتوری آقای خامنه ای و همدستان شان اشاره کرد.

2)      جنبش سبز از شما درخواست کمک مالی يا غيرمالی نکرد، اما از شما و دولت آمريکا نيز انتظار نداشت با نوشتن نامه های عاشقانه از سوی آقای اوباما برای آقای خامنه ای در آن مقطع بسيار حساس، عملاً چراغ سبزی برای سرکوب وحشيانه و خونين به اين آدمخواران خونريز بدهيد.

3)      ما کاملاً درک می کنيم که دولت متبوع شما بنا به منافع کشور خود، در تلاش بود تا با استفاده از موقعيت به دست آمده از تنگنای حکومت در اثر جنبش مردم، حکومت ايران را وادار به تمکين و امتيازدهی کند. ما درک می کنيم اين حق دولت متبوع شما است که در مقابله با جمهوری اسلامی به دنبال تامين منافع منطقه ای و بين المللی خود باشد. ما بيش از اين که از اين فرصت سنجی (که ويژگی سياست در معنای فعلی آن است) نگران و ناراحت باشيم، از اين ناراحت و آزرده خاطر هستيم که شما با اظهارات خود، موجبات توهين به شعور مردم ايران را فراهم کرديد. مردم رفتار مخرب دولت متبوع شما در آن زمان، که هنوز هم به صورت مماشات (و صد البته سردرگمی) در برابر حکومت ايران ادامه دارد، را با ژست معصومانه شما در مصاحبه های اخير مقايسه می کنند، و به همين سبب بسيار آزرده اند. احتمالاً شدت اين احساس مردم، توسط شاخک های اطلاعاتی شما در داخل ايران به گوش تان رسيده است يا به زودی خواهد رسيد البته منوط به اين که منابع اطلاعاتی شما منحصر به لابی ها و عوامل جمهوری اسلامی نباشد.

 

حقوقدانان جنبش سبز مردم ايران

پنجم آبان ماه 1390

بیست و هفتم اکتبر 2011

 

بازگشت به صفحه اصلی

2 دیدگاه »

 1. دوستان عزیز حقوق دان جنبش سبز
  ضمن احترام به شما وسپاس وتقدیر ازکوششهایتان لازم دیدم به نکته ای درنوشته اتان دربرخورد به بی بی سی اشاره کنم . اگر من با محتوای کلی نوشته اتان بــــتوانم موافقت کنم ، متاسفانه نمیتوانم با این گفته بدون پشتوانه اتان که « رسانه های گروهی از جمله تلويزيون بدنام بی بی سی فارسی که در ميان مردم به آيت الله بی بی سی مشهور است، موجب خشم و ناراحتی بسياری از مردم آزاديخواه ايران شده است.» موافق باشم .چرا که اولا شما براساس کدام دلایل واسناد معتبر مطئیند که بی بی سی بدنام است (بدنیست نگاهی به برنامه نوبت شما دربی بی سی بیندازید) ؟ ثانیابرفـــــــــــــــــــــــــــــــــــــرض ارائه اسناد ومدارکی هم درتائید حرفتان باز باکدام فاکت وامار میتوانید این مردم را ازادیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــخواه بنامید ؟ متاسفانه یا شما برنامه های بی بی سی را دنبال نمیکنید ویا اگر پی گیر برنامه ها هستید نه ازنگاه اصلاح که اززاویه انقلابیست ؛ که دران صورت بحث دیگریست که میشود بدان پرداخت . با نگاه حقوق بشری واصلاحی میتوان با قاطعیت گفت که تقریبا بیشترین برنامه های بی بی سی درخدمت این دیدگاه ودر راستای جنبش سبز مردم ایران قراردارد که من انرا اصلاح طلبانه میدانم . درفاکت بالا که ازنوشته خودشماست روی دوکلمه «بدنام » و« ایت الله بی بی سی » میتوانم نکات زیر رایاداورشوم . اگر با ادبیات سران جمهوری اسلامی قدری اشنائی داشته باشید حتما باین اصطلاح که بی بی سی بدنام است ، اشنا هستید ودرباره اضافه کردن ایت لله به بی بی سی باید گفت این گفته را سطلنت طلبان وسپس مجاهدین خلق به طورمشخص بکار برده ومیبرند . بدورباد ازحقوق دانانی پرکاروگرامی که قراربوده وهست که محتوای ازادی ودمکراسی وحقوق بشر محتوای کارشان باشد وازادبیات غبرحوق بشری استفاده کنند . بامهر واحترام بشما

  دیدگاه توسط mehdi — اکتبر 28, 2011 @ 12:32 ب.ظ. | پاسخ

  • سلام دوست عزیز

   از اظهار نظر شما بسیار سپاسگزاریم. در پاسخ فرمایشات شما، نکات زیر را به استحضار می رسانیم:
   1) بدنام بودن بی بی سی را می توان به طور روزمره از زبان بسیاری شنید. علاوه بر آن تعداد قابل توجهی از مردم به راحتی برخوردهای بی بی سی را تحلیل می کنند و با عباراتی مانند «بی بی سی امروز فتیله را پائین (یا بالا) کشید» نسبت به برخوردهای مصلحت اندیشانه این رسانه، مشکوک و بی اعتمادند.
   2) در مورد نوع رویکرد بی بی سی به مسائل جنبش آزادی خواهی مردم ایران (جنبش سبز) شاید یک مثال کافی باشد. شاید به خاطر بیاورید که این بی بی سی به قول شما اصلاح طلب و حامی جنبش سبز، یکی دو هفته پس از انتخابات متقلبانه سال 1388، در حالیکه هنوز از جمعیت چند میلیونی مردم کاسته نشده بود، برنامه ای پخش کرد و سوال برنامه از مخاطبان این بود «چرا به نظر شما جنبش حاضر فروکش خواهد کرد؟» !!! با توجه به دقت نظر شما، به نظر نمی رسد که توضیحی در مورد شیطنت نهفته در پس این گونه طرح سوال لازم باشد. ضمناً در همان روزهای بسیار حساس، علیرغم این که در کنار ميليون ها نفر در خيابان راه می رفتیم، در اخبار بی بی سی خبر از شرکت «ده ها هزار نفر تظاهر کننده» در تظاهرات خیابانی بود.
   3) کاربرد عباراتی چون «آیت الله بی بی سی» منحصر به مجاهدین یا سلطنت طلب ها نیست. در مواردی عبارت مذکور توسط حزب کمونیست کارگری (به طور ويژه آقای مصطفی صابر) به کار رفته است. احتمالاً دلیل این شیوع در کاربرد این عبارت همانا شیوع آن در بین مردم است. ضمناً دلیلی وجود ندارد که این گونه عبارات منطبق بر واقعیت موجود در جامعه را به کار نبریم چرا که سایر گروه ها که بعضاً ممکن است بسیار افراطی تلقی شوند آن را به کار برده اند. نهادينه سازی قاعده نادرست «من تشبه بقوم فهو منهم» از جمله میراث های نامطلوب دیکتاتوری موجود است و بهتر است از معیارهای قضاوت مان کنار گذاشته شود.

   از این که زحمت کشیدید و نظر خود را بیان فرمودید سپاسگزاریم. این گونه مباحثات بدون شک ضروری، مفید و موجب رشد طرفین است.
   با احترام
   حقوقدانان جنبش سبز مردم ایران

   دیدگاه توسط Iranian Lawyers for the Green Movement — اکتبر 28, 2011 @ 6:26 ب.ظ.

 2. بي بي سي كه درست كارشناسي و پيش بيني كرده بود. در ٢٥ خرداد ٨٨ چند ميليون نفر تو تهران راهپيمايي سكوت كردند و اصلاح طلبان با سياست كم كردن هزينه تظاهرات اين جمعيت چند ميليوني را به جمعيت چند هزار نفري رساندند. به نظر مياد كه اصلاح طلبان مخصوصا دارن اينكار رو ميكنند چون هنوز اميد به بازگشت به صحنه قدرت دارند. اعتراض برنامه ريزي و هدف مشخص ميخواهد. يه ضرب المثل قديمي داريم كه هر چي پول بدي همانقدر آش ميخوري.

  دیدگاه توسط دانشگاه سبز — فوریه 13, 2012 @ 3:18 ب.ظ. | پاسخ


RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: