کانون حقوقدانان ايران

ژانویه 3, 2018

پیش نویس پیشنهادی قانون اساسی نوین ایران (نگارش سوم)

دانلود نسخه پی دی اف پیش نویس پیشنهادی قانون اساسی نوین ایران (نگارش سوم)

ملت آزاده و سلحشور ايران!

پيش نويس پيشنهادی قانون اساسی نوين ايران که در زير تقديم شده است برای نخستين بار در آبان ماه سال 1388 توسط جمع «حقوقدانان جنبش سبز مردم ايران» (که اکنون با گسترش اين مجموعه و نيز تحولات بعدی به «کانون حقوقدانان ايران» تغيير نام داده است) تهيه شد. سپس در يک بازه زمانی معين، با دريافت آراء تخصصی حقوقدانان و نظرات علاقمندان از طريق ايميل ها و يادداشت های ذيل صفحه مربوطه در وبلاگ حقوقدانان، نگارش دوم (با نام «نسخه دوم») که حاوی جمع بندی پيشنهادات قابل توجه رسيده بود ارائه شد. اکنون نگارش سوم با چند مورد اصلاحيه مختصر محتوائی و شکلی جهت استحضار مردم ايران تقديم می شود.

اين تلاش کانون حقوقدانان ايران انجام وظيفه ای بوده است که فرزندان همين مرز و بوم و دانش آموختگان حقوق در برابر خود ديدند تا قبل و پس از سرنگونی حکومت نامشروع جمهوری اسلامی به عنوان يکي از منابع برای نگارش متن نهائی قانون اساسی نوين ايران مورد بهره برداری نمايندگان واقعی ملت بزرگ ايران قرار گيرد. پيش نويس پيشنهادی حاضر با دقت و وسواس فراوان و با اتکاء به آموزه های حقوق اساسی و نيز بررسي قوانين اساسی حدود يکصد و سی کشور ديگر که در دسترس بوده نگاشته شده است. به گمان ما، تک تک مفاهيم، واژگان و عبارات مندرج در اين پيش نويس از پختگی نسبی حقوقی برخوردار است و بخش عمده ای از حقوق اساسی و بشری که در طول چهار دهه اخير به شدت از ملت ايران دريغ شده است را در خود دارد. به باور ما، بخش عظيمی از ملت ايران، برخلاف گفته های برخی محافل، خوب می دانند که به عنوان جايگزين حکومت اسلامی فعلی چه می خواهند.

نه تنها از کليه حقوقدانان محترم ايران که دامنه ای وسيع تر از اعضای کانون حقوقدانان ايران را در بر می گيرد، بلکه از همه هم ميهنان گرامی دعوت می شود اين پيش نويس را با دقت مطالعه فرمايند. ضمناً از دوستانی که ممکن است در برداشت مفاهيم، انديشه ها و دلائل حقوقی که مبنای تدوين اين پيش نويس سوالات يا ملاحظاتی داشته باشند، تقاضا می شود از کمک حقوقدانان فرهيخته ای که در اطراف خود دارند بهره گيرند. ضمناً ايميل ارتباطات همگانی کانون حقوقدانان ايران همواره برای دريافت نظرات و سوالات هم ميهنان گرامی در دسترس است (shahab_shabahang@hotmail.com).

اميدواريم بتوانيم به زودی کليپ ها يا مطالب آموزشی و توضيحی را در خصوص تک تک اصول مندرج در اين پيش نويس آماده نمائيم. در حال حاضر از همه همراهان تقاضا می کنيم در صورت تمايل نسبت به بازنشر و توزيع متن حاضر به هر طريق ممکن اقدام فرمايند. هرگام به ظاهر کوچک ممکن است به تحولی عظيم انجامد. در مثل مناقشه نيست، در يک مغازه مکانيکی نوشته بودند: طاووسی که چتر خود را بسته و در کناری نشسته، تنها بوقلمونی ديگر است.

به سوی دست يابی به حقوق اساسی و بشری برای همه مردم ايران از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب کشور!

کانون حقوقدانان ايران

دی ماه 1396

Iran’s New Constitution_3rd Draft

نوشتن دیدگاه »

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

نظر شما در مورد این نوشته چیست؟

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

ساخت یک وب‌گاه یا وب‌نوشت رایگان در WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: