کانون حقوقدانان ايران

در باره ما

کانون حقوقدانان ايران (که بدواً در سال 1388 تحت نام حقوقدانان جنبش سبز مردم ايران با یاری جمعی از حقوقدانان کشور تشکیل شد)، اگر چه از نزديک و به طور مستقيم با تعداد قابل توجهی از افراد شاخص جريانات سياسی با گرايشات بسيار متفاوت تماس و تبادل نظر دارد، اما به هيچ روی به هيچيک از اشخاص يا جريانات سياسی وابستگی ندارد.

ما دو هدف عمده را دنبال می کنيم:

هدف اول ما ارائه اطلاعات وتحليل های حقوقی و پاسخگوئی به سوالات مردم در مورد جنبش اخير مردم ايران است. اساساً ارائه خدمات حقوقی در بسياری مواقع با “صلاحديدهای” سياسی همخوانی چندانی ممکن است نداشته باشد و ما حاضر نيستيم آنچه را که حق تشخيص می دهيم قربانی اهداف، يا بعضاً “منافع” سياسی کنيم. اين که نام حقوقدانان جنبش سبز مردم ايران را برای جمع خود انتخاب کرده ايم به اين دليل است “جنبش سبز مردم ايران” عمدتاً جبهه ای متشکل از طيف وسيعی از آزادی خواهان است که حول محور دمکراسی با هم متحد شده اند و اين هدف يکی از اساسی ترين و مقدماتی ترين ابزارها برای تحول جامعه ما است. سبز بودن نام ما به معنای وابستگی به چهره های شاخص جنبش سبز نيست و مسئوليت مواضع مان را خود بر عهده می گيريم.

هدف دوم ما کمک به تدوين قوانين جديد چه قبل و چه بعد از استقرار دمکراسی در ايران است. اولين گام را در اين خصوص، با ارائه قطعنامه “اتحاد برای دمکراسی” به عنوان مبنائی برای تدوين قانون اساسی جديد برداشتيم. اولين نسخه از پيش نويس پيشنهادی قانون اساسی را نيز بر همين مبنا آماده کرده ايم و به زودی (احتمالاً در همين آبان ماه) جهت مشارکت همه ايرانيان به ويژه متخصصان در بهسازی آن منتشر خواهيم کرد. از نظرات کليه گروه های سياسی، جريانات فکری، و آحاد مردم، بدون استثناء استقبال می کنيم و به شرح و روشی که در ديباچه پيوست پيش نويس خواهد آمد اين نظرات را در نسخه دوم منعکس خواهيم کرد. بعد از پيروزی جنبش مردم در به زير کشيدن کودتاچيان، آماده کمک به دولت منتخب مردم جهت پاک کردن قوانين آشفته، غلط، تبعيض آميز و فسادآور، و تدوين قوانين جديد با بهره گيری از جديدترين دستآوردهای بين المللی هستيم. به دنبال يارگيری سياسی يا پست و مقام هم نيستيم چرا که ما با دو تا چهار دهه فعاليت حقوقی، الک خود را آويخته ايم.

ما جمعی از حقوقدانان با تحصيلات حقوقی پايان یافته در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا (دو مورد اخير در گرايشات حقوق خصوصی، حقوق جزا و حقوق بين الملل) در دانشگاه های معتبر داخل و خارج از کشور (نه از نوع سهميه ای يا قلابی وابستگان به دولت فخيمه) هستيم که عمدتاً بيش از دو دهه به عنوان وکيل و مشاور حقوقی، و بعضاً قاضی (در حال حاضر بازنشسته)، خدمت کرده ايم. قصد آشکار کردن هويت خود حتی پس از سرنگونی دولت کودتا را نداريم چرا که فضای امنيتی به اعتقاد ما همچنان تا مدت ها پس از آن ادامه خواهد يافت. ضمناً  از همکاری هر حقوقدان (اساتيد، قضات، وکلاء و دانشجويان حقوق با گرايشات تحصيلی گوناگون) کاملاً استقبال می کنيم و از علاقمندان خواهشمنديم صرفاً با نام مستعار و مجهز به نرم افزار های ایمنی (از جمله ويروس گير و دارای فايروال و پوشاننده های آی پی که مکان شما را غيرواقعی گزارش می کنند) از طريق ايميل با ما مکاتبه کنند.

ايميل هماهنگ کننده وبلاگ:

shahab_shabahang@hotmail.com

وب‌نوشت روی WordPress.com.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: